tu. Zanieczyszczenia skóry pojawiają się u każdego i dlatego każdy z nas musi dbać, o czystość swojego ciała myjąc je dokładnie przynajmniej raz dziennie. W dawnych czasach podstawową formą mycia ciała była kąpiel w jeziorze, w stawi, czy rzece. Szlachta do kąpieli wykorzystywała balie kąpielowe, które napełniano wodą. Zwykły lud kąpał się latem w naturalnych zbiornikach, a zimą jak popadło. Lecz pewne jest to, że w każdym okresie historycznym człowiek potrzebował kontaktu z wodą. Tak jest i dziś. Poprzez tysiąclecia zmieniły się zasady kąpieli. I dziś już nie kąpiemy się w zimnej wodzie. Wolimy ciepłą wodę w wannie lub w kabinie prysznicowej. Niektórzy cenią też suny słoneczne. Lecz z kąpielami słonecznymi nie należy przesadzać, gdyż skóra współczesnego człowieka narażona jest na nowotwory. W niektórych regionach świata na przykład w Rosji, Estonii, Litwie, Finlandii bardzo popularna jest sauna. Sauny najczęściej usytuowane są w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura i wilgotność. Ale może też być sauna do ogrodu. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Tym bardziej, że po pobycie w saunie zwykle bierze się kąpiel w chłodnej wodzie. Sauny, to nie jest współczesny wynalazek, gdyż znane były już w czasach słowiańskich.
Mogą być używane zarówno latem jak
Ogród można by z powodzeniem uznać za drugi salon. W okresie wiosenno-letnim spędzamy w nim mnóstwo czasu - pracując, bawiąc się, odpoczywając. To jednak od nas zależy, jak wykorzystamy przestrzeń dookoła domu - możemy stworzyć tam warzywniak i codziennie rano jeść pomidory świeżo zerwane z krzaczka; możemy posadzić w nim niezliczoną ilość odmian róż i magnolii i czekać na porę kwitnięcia; możemy też zrobić dla siebie coś miłego i zamienić nasz ogród w małe SPA. Suny ogrodowe są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Przywędrowały do nas z Finlandii, której mieszkańcy spędzają w saunach mnóstwo czasu, a nawet zapraszają do nich znajomych. Sauna do ogrodu może przybierać rozmaite formy, w zależności od naszego gustu i potrzeb - są sauny przypominające małe domki, na których tarasie możemy odpocząć po seansie relaksacyjnym; sauny-beczki, których wygląd jest najlepszą wizytówką; sauny mogą mieć także miejsce na ognisko, meble wypoczynkowe, wyglądać jak wybudowane przez krasnoludki dzieła sztuki - ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeśli rozważamy zakup sauny, warto zastanowić się i sprawdzić balie kąpielowe, które stanowią swoisty rodzaj jacuzzi. Mogą być używane zarówno latem jak i zimą, mimo tego że są odkryte. Nazywane są "saunami norweskimi". Wystarczy zaczekać, aż woda się podgrzeje, i rozkoszować relaksującą kąpielą.
Co więcej sauna do ogrodu nie
W swoim ogrodzie każdy chce się czuć bezpiecznie, wygodnie i przyjemnie. Dlatego duży nacisk kładziemy na urządzanie ogrodu, stwarzając w nim różne strefy - wypoczynkową, rekreacyjną, zabawową i dekoracyjną. Strefa wypoczynkowa to miejsce gdzie można wypocząć na łamach natury. Nie może w niej zabraknąć mebli wypoczynkowych, zaś w strefie rekreacyjnej nie może zabraknąć basenu.
Wypoczynek na wyższym poziomie
Jednak czemu by nie podwyższyć komfortu wypoczynku w ogrodzie i nie zamontować w nim sauny czy balii kąpielowej? Z sauny w ogrodzie można korzystać cały rok, a jej zalety są bardzo liczne. Sauna ma właściwości zdrowotne, doskonale oczyszcza skórę i drogi oddechowe. Co więcej sauna do ogrodu nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jej montaż zajmuje kilka godzin. Suny do ogrodu, są wykonywane na konkretny wymiar, dzięki temu można sobie taką saunę dopasować do rozmiaru swojego ogrodu i do liczby osób, które będą z niej korzystać.
Luksusowa kąpiel
Równie ciekawą propozycją są balie kąpielowe, które mogą mieć dodatkowo funkcję jacuzzi. Kąpiel w balii, pod gołym niebem, może być bardzo przyjemnym przeżyciem, zwłaszcza gdy na dworze panuje dosyć chłodna aura a woda w balii jest bardzo gorąca. Balie kąpielowe są dostarczane w całości, ich montaż również jest szybki i bezproblemowy.
Tego typu nowoczesne atrakcje do ogrodu, każdemu przypadną do gustu.